Svatý Antonín

Kód: E8
5 Kč
Skladem (487 ks)

Sv. Antonín žil ve 13. století. Byl to skromný a oddaný Boží služebník. Miloval Boží Slovo, které všude neohroženě hlásal. Jeho strhující proslovy si přišlo poslechnout někdy až třicet tisíc lidí. Bůh skrze něj činil zázraky, aby lidé viděli, že je s ním.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Svatý Antonín byl pozoruhodným znalcem Bible a jeho kázání dokázala ovlivnit prosté lidi i učence. Jednou mluvil k veřejnosti v přítomnosti papeže Řehoře IX. a ten, když viděl ohromující účinky jeho kázání, nazval ho „archou svatého Písma“. Po vyslechnutí Antonínových slov nevěstky, zloději a příživníci činili pokání, lichváři vraceli úroky a dlužníci byli propouštěni z vězení. V té době byl prosazen zákon, že dlužník ručí svým majetkem, ne osobou a svobodou, který platí dodnes.

Vstříc dobrodružství

Misijní cesta do Afriky
Sv. Antonín žil ve 13. století. Narodil se roku 1195 ve městě Lisabon v Portugalsku ve zbožné šlechtické rodině. Křestním jménem se jmenoval Fernandéz. Již v patnácti letech vstoupil do kláštera sv. Vincence k augustiniánům.

V té době v Maroku muslimové umučili pět františkánských misionářů. Jejich těla byla převezena do Portugalska a pohřbena za účasti obrovského množství lidí. Na pohřbu byl i mladý Antonín, kterého se tato událost hluboce dotkla. Rozhodl se vstoupit mezi františkány do kláštera v Coimbře, kde přijal jméno Antonín a chtěl začít pracovat mezi muslimy v Africe.

Po příjezdu do Afriky však těžce onemocněl zimnicí a byl několik měsíců upoután na lůžko. Musel se vrátit do Evropy. Na zpáteční cestě bouře zahnala jeho loď k břehům ostrova Sicílie. Využil příležitosti a a vydal se do Assisi, aby tu poznal zakladatele františkánů, sv. Františka. Setkal se s ním, když však prosil, aby ho vzali do některého z klášterů, neuspěl. Byl totiž po nemoci ještě celý zesláblý a nemohl by dělat namáhavou tělesnou práci. Nakonec ho přijali do osamělého horského kláštera blízko Forli, kde žili jen čtyři mnichové.

Výmluvný řečník
Antonín se snažil dělat i ty nejtěžší práce a nikomu nic neřekl o svém původu a vzdělání. Po čase byl poslán do Forli ke kněžskému svěcení. Bylo tam mnoho kleriků z řádu františkánského i dominikánského. Představený je vyzval, aby někdo z nich pronesl duchovní řeč před slavnostním jídlem. Když nikdo nechtěl, začal mluvit Antonín. Nejprve nesměle a prostě, ale poznenáhlu řečnil s takovou učeností a neodolatelnou výmluvností, že všichni žasli. Následně byl poslán na studia a věnoval se kazatelskému úřadu.

Kázal všude – v kostelech, na náměstích i na mořských plážích. Jeho strhující proslovy si přišlo poslechnout někdy až třicet tisíc lidí a pořadatelé museli zabraňovat tlačenici. Z počátků jeho služby se traduje pozoruhodná příhoda. Při kázání ve městě Rimini ho zprvu nikdo neposlouchal. Najednou vystrčily ryby hlavy z vody a začaly naslouchat. Všichni obyvatelé města se po tomto zázraku dali pokřtít.

Antonín cestoval po severní Itálii a jižní Francii a nakonec se usadil v Padově, kde duchovně sloužil. Kvůli kázáním přicházeli někteří lidé do kostela zaujmout výhodné místo u kazatelny už od půlnoci. Nikdo si nebral zvlášť pěkné šaty, protože Antonín to hlavně o půstu neviděl rád. Když sestoupil s kazatelny, vrhli se mu posluchači k nohám a líbali jeho hrubý mnišský oděv.

Boží muž
Podle jedné legendy se Antonín setkal s veronským knížetem Ezzelinem, který nechal povraždit deset tisíc lidí. Antonín mu pohrozil, že jestli nepřestane, rozdrtí ho trestající ruka Boží. Tyran se zalekl a slíbil polepšení. Chtěl však nejdříve Antonína vyzkoušet, jestli se sám chová podle toho, co hlásá. Nechal mu poslat skvostný dar a služebníkům nařídil, aby Antonína zabili, jestli dar přijme. Antonín se při spatření darů zhrozil a řekl poslům: „Rychle ty věci odneste, aby se dům neposkvrnil uloupeným bohatstvím.“ Poslové vyřídili jeho slova Ezzelinovi a ten pravil: „Opravdu je to muž Boží.“

Svatý Antonín měl chatrné zdraví. Vyčerpán dlouhými misijními cestami se v roce 1231 uchýlil na statek Campo di San Pietro nedaleko Padovy. Nechal si v koruně ořechu postavit vzdušné sídlo a tam trávil volný čas. Cítil však, že se blíží smrt a odebral se těžce nemocen do bytu zpovědníka karmelitek na padovském předměstí. Zde zemřel 13. června 1231 ve věku pouhých 36 let.

Jaké poselství přináší život sv. Antonína?
Byl to skromný a oddaný Boží služebník. Miloval Boží Slovo, které všude neohroženě hlásal. Proto Bůh skrze něj činil zázraky, aby lidé viděli, že je s ním. I my se máme vzdělávat v Božím Slově, číst si denně Bibli a pravidelně se modlit. Za svou víru se nemáme stydět, ale máme se podělit s těmi, kteří Pána Boha ještě neznají. I když Bůh neučiní při nás zázraky jako u sv. Antonína, budeme jistě prožívat Boží blízkost, pokoj, radost a Boží požehnání.

Doplňkové parametry

Kategorie: Svědectví o Bohu
Hmotnost: 0.008 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

5
0x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: