Poselství staroměstského orloje Čj/Aj/Nj

Kód: Z25
5 Kč
Skladem (>500 ks)

Trojjazyčný letáček (česko-anglicko-německý). Čtenáři se dozví význam jednotlivých postav a symbolů Orloje. Výborný do pražských kostelů, hotelů nebo na dovolené. Je pro každého, kdo chce sdělit evangelium nejen v českém jazyce!

Detailní informace

Detailní popis produktu

Staroměstský orloj
O jeho vzniku je řada pověstí, ale záznamy sdělují, že byl postaven v roce 1410 mistrem Mikulášem z Kadaně. Duchovním otcem orloje byl profesor, lékař, astronom a matematik z Karlovy univerzity Ondřej Šindler. V té době byl rektorem jeden z nejslavnějších Čechů, Mistr Jan Hus. O osmdesát let později mistr Hanuš z Růže provedl opravu orloje a tak i jeho jméno se dostalo do historie orloje.

Jedinečné poselství
Orloj, tak jako většina uměleckých děl té doby, měl být víceúčelový. Kromě ukazatele času, dat a pohybu nebeských těles, nesl i duchovní poselství. Koho asi představuje osm sošek po stranách dvou číselníků? Jsou to skutečnosti, které existují napříč lidskými dějinami.

Soška držící měšec je lakomec. Kolik zla v lidských příbězích už napáchala touha po penězích. Marnivec se vzhlíží v zrcadle. Smyslem těchto lidí je dosáhnout uznání a obdiv. Tomu věnují veškerý čas a energii. Rozkoš, je obrácena ke smrti zády a jen se snaží si co nejvíc užít života. Smrtku s přesýpacími hodinami lakomec nepodplatí, marnivec neoslní, rozkoš neodmyslí. Pro všechny je smrt neodvratná.

Vedle kalendářní desky jsou umístěny další sošky. Anděl v plné zbroji ukazuje na čas. Filosof představuje lidi snažící se proniknout do záhad lidského života. Astronom zkoumá záhady vesmíru. Ale čím víc o něm ví, tím je vesmír pro něj záhadnější. Kronikář. Všechny kroniky světa jsou jen smutným dokladem toho, že člověk selhává a není schopen vytvořit na světě vytoužený ráj.

Nad číselníky se v okýnkách, zastavují apoštolé. Jsou symbolem církve Ježíše Krista, nesoucí jeho dobrou zprávu o záchraně pro lidstvo. Od té doby co Pán Ježíš vzal všechny hříchy lidí na golgatský kříž, nemá už poslední slovo smrt, ale Ježíš. Kdo příjme Jeho zástupnou oběť, projde branou smrti do věčného života. Kohout má nám připomenout skutečnost, že doba milosti jednou skončí. Pán Ježíš, ještě dnes všechny lidi zve k sobě. Jednou se však vrátí jako soudce a řekne poslední slovo ke každému lidskému příběhu. Je jisté, že Ježíš tě miluje a vyhlíží jestli přijmeš Jeho pozvání, aby ti dal smysluplný život na zemi a jednou věčný život v nebi. Můžeš jej do svého srdce pozvat i těmito slovy. „Pane Ježíši, díky že jsi umíral i za moje hříchy. Prosím odpusť mi a změň celý můj život, žij v mém srdci.
Ludmila Hallerová

Doplňkové parametry

Kategorie: Pro hledající
Hmotnost: 0.008 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: